Ascultă Radio România Constanța Live

sofia Horia Tecău/Jean-Julien Rojer

Tecău și Rojer au pierdut în primul tur la Sofia

Publicat de Catalin Donose, 6 februarie 2019, 06:35

Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul unu, a fost învinsă de cuplul Denis Molcianov (Ucraina)/Igor Zelenay (Slovacia), cu 6-4, 7-6 (7), marţi, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Sofia (ATP), dotat cu premii totale de 524.340 euro.

Tecău şi partenerul său s-au înclinat după o oră şi 17 minute.

Cuplul Tecău/Rojer a cedat primul set după ce şi-a pierdut serviciul la scorul de 4-4. În actul secund, cele două perechi au ajuns în tiebreak, unde Tecău şi Rojer au condus cu 4-1 şi 5-3, dar Molcianov şi Zelenay au reuşit să se impună la a treia minge de meci.

Învingătorii au avut 8 aşi şi au comis 6 duble greşeli, iar Tecău şi Rojer au reuşit 7 aşi şi au făcut 4 duble greşeli. Principalii favoriţi au ratat toate cele cinci mingi de break create.

Tecău nu are nicio victorie în acest an, pierzând cele două meciuri jucate alături de Rojer şi unul alături de Marius Copil.

În alt meci jucat la Sofia, românul Marius Copil şi ungurul Marton Fucsovics au fost învinşi de cuplul Cheng-Peng Hsieh (Taiwan)/Christopher Rungkat (Indonezia), cu 7-6 (4), 6-1, marţi, după doar 61 de minute. Copil şi Fucsovics au avut 10 aşi.

Ambele perechi învinse au primit câte 2.760 euro.

Simona Halep şi-a aflat adversara din primul tur la Hong Kong
Sport duminică, 27 octombrie 2024, 06:01

Simona Halep, beneficiara unui wild card, va juca în prima rundă a turneului WTA 250 de la Hong Kong cu Yue Yuan din China, a şasea favorită,...

Echipa de handbal masculin CSM Constanța a scăpat de sancțiunile Comisiei Centrale de Disciplină
Sport sâmbătă, 26 octombrie 2024, 08:35

...

Mâine se dispută meciurile din play-off și play-out în cadrul Ligii de Tineret la fotbal
Sport sâmbătă, 26 octombrie 2024, 08:22