Ascultă Radio România Constanța Live

optimi dubai Simona Halep – Lesia Tsurenko

Simona Halep o învinge pe Lesia Tsurenko și este în sferturi la Dubai

Publicat de Catalin Donose, 20 februarie 2019, 12:19

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.800.000 de dolari, după ce a dispus cu 6-3, 7-5 de ucraineanca Lesia Ţurenko.

În sferturi, Simona Halep va juca joi împotriva învingătoarei din partida Belinda Bencic (45 WTA) – Aryna Sabalenka (9 WTA), care va începe astăzi, după ora 18,30.

Halep s-a impus după o oră şi 20 de minute, însă meciul a fost mai echilibrat decât arată scorul.

Românca a obţinut a şaptea sa victorie în faţa ucrainencei (29 ani, 23 WTA) în tot atâtea meciuri. Săptămâna trecută, Halep se impunea în optimi la Doha cu 6-2, 6-3.

Debutul meciului a fost unul echilibrat, dar Halep a reuşit un break la 2-2 şi apoi s-a desprins la 5-2, dar nu a reuşit să încheie setul. Ţurenko a făcut un break, însă Simona Halep a luat primul set cu 5-3, pe serviciul adversarei.

Ţurenko a început mai bine actul secund şi a condus cu 2-0. Halep a revenit şi a reuşit să ia trei ghemuri la rând, iar cele două jucătoare a mers cu serviciul până la 4-4. Ucraineanca a făcut break şi a servit pentru set, dar Halep a câştigat contra serviciului (5-5), iar apoi nu a mai pierdut niciun punct până la final, impunându-se cu 7-5.

Dacă raportul la capitolul winners (mingi direct câştigătoare) a fost echilibrat, 13-12 pentru Halep, la erori neforţate Ţurenko a avut mai multe, 28-17.

Halep, campioană la Dubai în 2015, şi-a asigurat un cec de 59.960 dolari şi 190 de puncte WTA.

Simona Halep şi-a aflat adversara din primul tur la Hong Kong
Sport duminică, 27 octombrie 2024, 06:01

Simona Halep, beneficiara unui wild card, va juca în prima rundă a turneului WTA 250 de la Hong Kong cu Yue Yuan din China, a şasea favorită,...

Echipa de handbal masculin CSM Constanța a scăpat de sancțiunile Comisiei Centrale de Disciplină
Sport sâmbătă, 26 octombrie 2024, 08:35

...

Mâine se dispută meciurile din play-off și play-out în cadrul Ligii de Tineret la fotbal

Publicat de Catalin Donose, 20 februarie 2019, 06:11

Într-o partidă din optimile turneului de la Dubai, miercuri, după ora 10,30, în direct la Digi Sport 1, Simona Halep o va întâlni pe ucraineanca Lesia Tsurenko.

Simona Halep are şase victorii din tot atâtea confruntări cu jucătoarea ucraineană, cele două fiind adversare săptămâna trecută, la Doha, când constănțeanca s-a impus clar cu 6-2, 6-3.

Jucătoarea noastră s-a calificat în optimi, după ce a învins-o, pe canadianca Eugenie Bouchard, cu 7-6, 6-4.

Ucraineanca a avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de Lin Zhu din China cu 6-4, 6-7, 6-3.