Ascultă Radio România Constanța Live

etapa a 24-a din Liga I de fotbal

S-a încheiat etapa a 24-a din Liga I de fotbal

Publicat de Catalin Donose, 11 februarie 2020, 08:14

FC Botoşani a învins pe FC Hermannstadt cu 2-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin croatul Gabriel Debeljuh (29), dar botoşănenii au egalat rapid, prin Reagy Baah Ofosu (34). Atacantul croat Marko Dugandzic (81) a marcat golul victoriei pe final, la capătul unui atac prelungit.

FC Botoşani câştigase şi în tur, cu 1-0.

FC Botoşani a ajuns la cinci etape consecutive fără înfrângere, având patru victorii şi un egal.

FC Hermannstadt venea după şase etape fără înfrângere, în care adunase două victorii şi patru egaluri.

FC Botoşani – FC Hermannstadt 2-1 (1-1), Stadion Municipal – Botoşani
Au marcat: Reagy Baah Ofosu (34), Marko Dugandzic (81), respectiv Gabriel Debeljuh (29).

FCSB a terminat la egalitate cu Academica Clinceni, 0-0, luni seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în ultimul meci din etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

Academica a avut o ocazie mare prin fundaşul Mihai Dobrescu (45+1), care a şutat în transversală.

FCSB a fost neinspirată şi în prima repriză a avut doar o situaţie clară de gol, dar portarul Miguel Santos a respins în corner şutul din lovitură liberă al lui Florinel Coman (23).

În ultimele zece minute ale partidei, Dennis Man a irosit mai multe şanse de gol, şutul său fiind reţinut de portar (83), apoi a fost blocat de Alexandru Albu (84), fază la care ”roş-albaştrii” au cerut penalty pentru un henţ, şutul său a fost respins de Miguel Santos de la vinclu (89), iar la ultima fază mingea expediată de Man a ocolit de puţin poarta (90+5).

În tur, FCSB s-a impus cu scorul de 3-0.

FCSB are doar o victorie în cele trei partide jucate în 2020 (un egal şi un eşec).

Academica nu are nicio victorie de şase etape, trei egaluri şi trei eşecuri.

FCSB – Academica Clinceni 0-0, Arena Naţională – Bucureşti.

Clasament: 1. CFR 48p (golaveraj: 49-16), 2. Craiova 43p (36-24), 3. FCSB 43p (35-26), 4. Astra 40p (34-25), 5. Botoşani 39p (33-29), 6. FC Viitorul 38p (44-29), 7. Mediaş 37p (30-28), 8. Sepsi 32p (28-23), 9. Dinamo 31p (35-39), 10. Hermannstadt 24p (24-40), 11. Chindia 24p (27-44), 12. Iaşi 22p (23-33), 13. Clinceni 21p (28-44), 14. Voluntari 14p (18-44).