Nicuşor Constantinescu rămâne sub control judiciar
Publicat de magda.chirana, 29 iulie 2015, 14:28
Magistraţii Tribunalului Constanţa au respins, miercuri, ca fiind nefondate, cererile formulate de presedintele suspendat al Consiliului Judetean Constanţa, Nicusor Constantinescu, de revocare a controlului judiciar sub care acesta se află în dosarul Centrul Militar Zonal şi dosarul privind finanţarea cluburilor sportive.
Prin decizia instanţei, Constantinescu rămâne în continuare sub control judiciar, cu mai multe interdicţii printre care cele cu privire la a-şi exercita mandatul de presedinte al consiliului Judeţean şi de a comunica cu angajaţii şi consilierii judeţeni.
Nicuşor Constantinescu le-a cerut judecătorilor revocarea controlului judiciar în cele doua dosare şi să îşi poată exercita funcţia publică, dar şi să i se permită să participe la priveghiul şi înmormântarea consilierului judetean PSD Nicolae Fronescu, cel care a murit marţi după ce s-a aruncat de la etajul zece al unui bloc aflat în construcţie.
Presedintele suspendat al CJ Constanta, Nicusor Constantinescu, este judecat sub control judiciar în dosarul privind subfinanţarea Centrului Militar Zonal, fiind acuzat de abuz în serviciu şi, într-un alt dosar referitor la finanţarea ilegală a cluburilor sportive, pentru mai multe infracţiuni printre care abuz în serviciu şi conflict de interese.