Un alt fotbalist ar putea ajunge în curând la naționala României
Vladimir Screciu este în atenția antrenorului Mircea Lucescu.
![Un alt fotbalist ar putea ajunge în curând la naționala României Un alt fotbalist ar putea ajunge în curând la naționala României](https://www.radioconstanta.ro/wp-content/uploads/2025/02/nationala-fotbal-RO-2024-850x478.jpg)
Publicat de Claudiu Dobrescu, 12 februarie 2025, 17:44
Selecționerul naționalei de fotbal a țării noastre, Mircea Lucescu, are o nouă variantă în ceea ce privește selecția lotului pentru meciurile din campania de calificare la Cupa Mondială din 2026, competiție care va fi organizată în Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic.
Fotbalistul Vladimir Screciu, mijlocașul defensiv în vârstă de 25 de ani de la CS Universitatea Craiova, este un jucător care poate evolua la nevoie și pe poziția de fundaș central, mai ales că Radu Drăgușin va fi indisponibil șase luni.
Screciu a fost convocat destul de frecvent de antrenorul Edi Iordănescu, în preliminariile pentru EURO 2024 și ar fi urmat în principiu să facă parte și din lotul pentru turneul final disputat în Germania, dar s-a accidentat grav cu puțin timp înainte de startul competiției europene.
Între timp, jucătorul echipei din Bănie a fost recuperat medical și joacă în meciurile echipei CS U Craiova din sezonul regulat al Superligii.