Peste 1.850 de cazuri de pojar au fost înregistrate în România, în acest an

Publicat de Adina Sîrbu, 5 decembrie 2023, 13:56
Un număr de 1.855 de cazuri confirmate cu rujeolă în România au fost raportate în perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2023, informează Institutul Naţional de Sănătate Publică.
Dintre acestea, 213 s-au înregistrat doar în Bucureşti.
În județul Constanța, de la începutul acestui an au fost semnalate 7 cazuri, ultimul în săptămâna 24 – 30 noiembrie.
În județul Tulcea, anul acesta nu au fost înregistrate cazuri de rujeolă.
Potrivit INSP, la nivel national, cele mai multe cazuri de îmbolnăvire au fost la categoria de vârstă 1 – 4 ani, dar diagnosticul de rujeolă a fost pus și în cazul adolescenților și chiar a adulților cu vârsta de peste 40 de ani.
Pentru eliminarea rujeolei, cunoscute popular sub denumirea de pojar, Ministerul Sănătății și-a propus creșterea ratei de vaccinare la peste 95%, până în 2030.
Încă din 1979, în țara noastră, copiii pot fi protejați împotriva rujeolei, prin intermediul vaccinului, însă, în ultimii ani, acoperirea vaccinală a scăzut până la 87%, pe fondul neîncrederii populației în imunizare.
În România, a fost declarată epidemie de rujeolă în anul 2016, iar până la finele lui 2019, s-au înregistrat 19.000 de cazuri de rujeolă, soldate cu 64 de decese.
De la 1 decembrie, încă 7 vaccinuri pentru adulți sunt compensate și vor putea fi administrate la medicul de familie, iar printre acestea se află și vaccinul rujeolă–oreion-rubeolă (ROR). Lista persoanelor eligibile pentru a primi aceste seruri, cuprinzând persoanele aflate în categoriile de risc și pacienții cu boli cronice, poate fi consultată aici.
Redactor: Cătălina Radu/ Foto: pexels.com