Rafael Nadal vrea să revină în tenis la Jocurile Olimpice de la Paris

Publicat de Claudiu Dobrescu, 20 septembrie 2023, 10:05
Tenismenul spaniol Rafael Nadal s-a accidentat la începutul acestui an și are în continuare probleme medicale.
El a absentat din competițiile oficiale timp de nouă luni.Nadal a pierdut multe puncte în clasamentul ATP și a ieșit din TOP 100, pentru prima oară în cariera sa.
În prezent, Rafa ocupă locul 234 ATP după ce ani de zile a fost lider mondial.În perioada sa de inactivitate, sârbul Novak Djokovic l-a depășit pe Nadal la numărul trofeelor de Grand Slam.
Djokovic are 24 de trofee, iar spaniolul a cucerit 22.Nadal a declarat recent că nu va mai juca în circuitul ATP în 2023, dar își dorește să revină în turneele de tenis în 2024 și să participe la Jocurile Olimpice de la Paris, competiție cu care ar putea să-și încheie cariera de tenismen profesionist.
Text- Claudiu Dobrescu / Foto ATP