CONSTANŢA: Un minor, în vârstă de 7 ani, a adus la şcoală o armă. Cazul este cercetat de Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase

Publicat de Doina Sirbu, 11 mai 2023, 15:46
Cazul a fost semnalat prin apel la 112 de directorul Școlii Generale nr. 33 “Anghel Saligny” Constanța, fiind sesizaţi poliţiştii din cadrul Poliției municipiului Constanța – Secția 5 Poliție.
“Patrula mixtă deplasată la fața locului, formată din polițist și jandarm din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Tomis Constanța, a constatat că, la data de 10 mai a.c., în jurul orei 17.00, minorul ar fi introdus, în unitatea de învățământ, o armă cu lunetă de tip airsoft (neletală și nesupusă autorizării), aceasta fiind ridicată de un cadru didactic”, transmite IPJ Constanţa.
În acest caz, cercetările sunt continuate de Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, fiind întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de rele tratamente aplicate minorului.
Redactor online: Doina Sîrbu/Foto: IPJ Constanţa