CONSTANŢA: Tineri surprinşi de Poliţia Locală, în timp ce făceau drifturi în parcarea din Portul Turistic Tomis

Publicat de Doina Sirbu, 13 mai 2022, 09:22
Doi tineri au fost surprinși în flagrant de polițiștii locali constănțeni în timp ce executau drifturi cu un autoturism în parcarea din Portul Turistic Tomis, de pe strada Lebedei. Fapta este cu atât mai gravă, cu cât unul dintre ei nu posedă permis de conducere.
In urma verificărilor, polițiștii locali din cadrul Direcției Generale Poliția Locală au întocmit proces verbal de depistare a infracțiunilor flagrante, conform art. 12 din Legea 155/2010 coroborat cu art 335 alin.1 și art 335 alin.3 din Noul Cod Penal.
Cei doi tineri au fost predați Biroului Rutier al Poliției Municipiului Constanța în vederea continuării cercetărilor. Drifturile și turatul motoarelor în scop de amuzament sunt interzise.
Șoferii care fac drifturi ilegale își pun în pericol viața, dar și pe a celor din jur, pentru că aceste manevre atrag întotdeauna mulți curioși ce pot deveni cu ușurință victime.
Orice fapte care contravin legislației în vigoare pot fi semnalate la numerele de telefon: 0241.484.205 și 0341.922 – Dispecerat Direcția Generală Poliția Locală Constanța sau la adresa de mail: politia.locala@primaria-constanta.ro.
Foto – Primăria Constanţa