CERNAVODĂ: Doi bărbați, prinși în flagrant în timp ce transportau ilegal combustibil

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 16 aprilie 2025, 11:41
Doi bărbați, unul de 24 de ani, iar altul de 35 de ani, au fost observați de jandarmii constănțeni, în timp ce manipulau niște bidoane de plastic, încărcându-le într-o dubă.
Marți, 15.04.2025, la ora 16:30, în timp ce se aflau într-o misiune de patrulare și de combatere a braconajului piscicol pe malul Dunării, în zona Canal Apă Caldă – Cernavodă, jandarmii constănțeni din cadrul Detașamentului de Jandarmi Cernavodă au observat doi bărbați, cu vârste de 24, respectiv 35 de ani, care manipulau niște bidoane de plastic, încărcându-le într-o dubă, a precizat IJJ Constanța.
Jandarmii, după ce i-au legitimate pe cei doi tineri, au constatat că în autovehicul se află 9 recipiente de plastic care conțineau un produs petrolier de tip combustibil.
Cei doi au declarat că au cumpărat bidoanele cu combustibil cu o zi în urmă, de la o șalupă pe al cărui proprietar nu-l cunoșteau.
Jandarmii au întocmite acte de constatare a unei posibile infracțiuni, conform legislației în vigoare.
Bidoanele cu respectivul combustibil au fost ridicate în vederea confiscării, fiind ulterior predate către Poliția Transporturi Navale Cernavodă în vederea continuării cercetărilor.