Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din județul Constanța, aflat sub COD GALBEN de ninsori
Nu sunt drumuri închise circulației, iar pe A2 și A4 traficul se desfășoară pe un carosabil umed.

Publicat de Adina Sîrbu, 17 februarie 2025, 08:31
Centrul INFOTRAFIC al Poliției Române informează că, la această oră, se circulă în condiții de iarnă, pe drumurile din cele 6 județe aflate sub cod galben de ninsori viscolite – Călărași, Constanța, Giurgiu, Ialomița, Ilfov (inclusiv municipiul București) și Teleorman.
În județul Constanța, ninge în continuare, existând tronsoane cu depuneri de zăpadă, dar se circulă în condiții de iarnă pe autostrăzile și drumurile naționale.
S-a acționat pe timpul nopții pe raza tuturor județelor aflate sub atenționarea meteo atât cu utilaje, cât și cu material antiderapant, nefiind înregistrate evenimente rutiere care să genereze restricții de trafic.
DRDP Constanța a patrulat și a intervenit cu 136 de autoutilaje și material antiderapant, astfel că, la această oră, pe autostrăzile A2 și A4 carosabilul este umed.
Și pe drumurile județene constănțene se circulă în condiții de iarnă, după ce, azi-noapte, echipele Societății Drumuri Județene S.A. au intervenit pe tronsoanele afectate de ninsori.
În patrulare s-au aflat 8 autovehicule, iar 58 de angajați ai societății au acționat cu 22 de autoutilaje și 6 încărcătoare, fiind împrăștiate aproape 300 de tone de material antiderapant.
Conducătorii auto care se deplasează în zonele vizate de avertizările meteorologilor sunt sfătuiți să manifeste prudență în trafic și să nu plece la drum fără a avea mașina echipată de iarnă.
Totodată, polițiștii de la rutieră recomandă: reducerea vitezei, evitarea bruscării comenzilor când carosabilul este umed, acoperit de zăpadă, gheață sau polei și folosirea luminilor în situația în care vizibilitatea este redusă din cauza ploii, ceții, lapoviţei ori ninsorii.