Trenuri de călători oprite din circulație din cauza unui incendiu izbucnit între Medgidia și Mircea Vodă

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 28 iunie 2024, 19:06
Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA informează că traficul feroviar este oprit temporar la această oră din cauza unui incendiu la vegetație, care s-a extins până în zona căii ferate de pe intervalul Medgidia – Mircea Vodă.
Potrivit CFR SA, echipele ISU au solicitat scoaterea de sub tensiune a liniei de contact pe ambele fire de pe intervalul respectiv, pentru a se asigura zona de acțiune necesară stingerii incendiului.
Până la finalizarea acțiunii de stingere a incendiului, desfășurată de echipele ISU, următoarele trenuri sunt oprite temporar în stația Medgidia: I
R 1589 (București Nord – Constanța),
IR 1920 (Constanța – București Nord – Oradea),
IR 1982 ( Constanța – București Nord) și
R 8204 (Constanța – Buzău).
Urmează staționarea temporară și a altor 3 garnituri, aflate in circulație în acest moment, însă se apropie de zona afectată de incendiu:
IC 581 (București – Constanța),
IR 1972 (Constanța – Galați) și
R 8346 (Constanța – Călarași).
Adresăm scuze călătorilor pentru disconfort și îi informăm că această staționare temporară a garniturilor este necesară pentru a asigura accesul echipajelor ISU, care acționează cu utilaje de intervenție pentru stingerea incendiului – a precizat purtătorul de cuvânt CFR SA, Oana Brânzan
UPDATE:
De la ora 18.30 s-a scos linia de contact de sub tensiune, pe ambele fire, și s-a interzis circulația.
UPDATE: ora 19.30
Echipele ISU permit redeschiderea circulației pe firul I între Mircea Vodă și Medgidia.