Romsilva a scos la vânzare, anul acesta, aproape 25.000 de pomi de Crăciun

Publicat de Adina Sîrbu, 5 decembrie 2023, 07:53
Regia Națională a Pădurilor – Romsilva, prin unitățile sale teritoriale, vinde peste 24.000 de pomi de Crăciun în acest sezon.
Din cei 24.800 de pomi de Crăciun puși pe piață prin intermediul ocoalelor silvice de stat, aproape 17.600 sunt produși în pepinierele silvice ale Romsilva, în cadrul unor culturi specializate, iar peste 7.200 provin din lucrări silvice autorizate, în urma cărora se extrag exemplarele din regenerările naturale unde există o densitate excesivă.
Majoritatea pomilor de Crăciun oferiți spre vânzare în acest an sunt din specia brad, circa 18.900, iar 5.900 sunt din specia molid sau alte specii de rășinoase.
Prețurile pornesc de la 15 lei, pentru un molid cu înălțimea de până în 1,3 metri, și ajunge la 35 de lei pentru un brad cu înălțimea între 2 și 3 metri. Cei cu înălțimi de peste 3 metri sunt considerați comenzi speciale.
Aceste prețuri sunt cele practicate pentru pomii de Crăciun achiziționați direct de persoanele fizice de la ocoalele silvice din cadrul Romsilva.
Direcțiile silvice vor onora, cu prioritate, cererile populației, prin vânzarea directă, și numai în limita excedentului se va face valorificarea către operatori economici.
Sursă și foto: Romsilva