CONSTANȚA: Duo acustic de vioară și chitară pentru iubitorii muzicii clasice și rock, pe scena Casei de Cultură

Publicat de Adina Sîrbu, 22 noiembrie 2023, 12:32 / actualizat: 22 noiembrie 2023, 15:14
Un proiect în care trecutul și prezentul se îmbină și în care iubitorii muzicii clasice și publicul pasionat de muzica rock a anilor ’80 se pot întâlni, vine la Constanța, în luna decembrie.
„When violin meets guitar” este un program-concept nou, cu duo-ul alcătuit din violonista Natalia Pancec și chitaristul Emilian Florentin Gheorghe.
Ce se întâmplă când o chitară întâlnește o vioară? Un concert „MetaVivaldi”, ca un roman muzical cu două personaje principale care circulă prin țară pentru a ajunge la public.
Realitatea preclasică devine clasică și se întoarce plină de muzica rock. Vivaldi, Led Zeppelin, Pink Floyd, Deep Purple, Metallica, Queen, Porumbescu, Enescu… Din două lumi diferite la prima vedere, partiturile se intersectează în spectacolul creat de cei doi muzicieni.
Natalia Pancec este șef de partidă la vioara întâi în orchestra Filarmonicii ”George Enescu” din București. În ultima perioadă a avut onoarea de a cânta în calitate de concertmaestru pe o vioară Gennaro Vinaccia (din anul 1770).
Concertul „MetaVivaldi” a fost susținut și la Ateneul Român cu casa închisă și va ajunge la Casa de Cultură din Constanța pe 7 decembrie, de la ora 19.00.
Biletele pot fi procurate online.
Redactor: Liliana Moldoveanu/ Redactor online: Aina Sîrbu/ Foto: afiș eveniment