HÂRȘOVA: Incendiu într-un bloc de locuințe, cu 13 persoane evacuate

Publicat de Adina Sîrbu, 17 octombrie 2023, 07:43
Pompierii militari de la ISU Dobrogea au fost solicitați să intervină, în această dimineață, la un incendiu care a izbucnit într-un bloc din Hârșova.
Mai multe autospeciale de stingere au intervenit pentru lichidarea flăcărilor care au cuprins un apartament.
S-au autoevacuat 13 persoane și nimeni nu a fost rănit – a declarat lt. Anamaria Stoica, purtătorul de cuvânt al ISU Constanța:
În această dimineață, pompierii constănțeni au fost solicitați să intervină pentru licitarea unui incendiu izbucnit într-un apartament din Hârșova. La fața locului au intervenit colegii de la stația Hârșova cu două mașini de stingere și un echipaj de prim-ajutor. Incendiul a fost localizat și lichidat în aproximativ o oră. A ars apartamentul pe o suprafață de aproximativ 65m² și acoperișul blocului pe o suprafață de aproximativ 15m². S-au autoevacuat de la fața locului 13 persoane. Din fericire nu s-a înregistrat nicio victimă. Cauza probabilă a incendiului a rămas în curs de cercetare.
Redactor: Adina Sîrbu/ Foto: ilustrativ