TULCEA: O femeie a încercat să se arunce în Dunăre

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 24 martie 2023, 19:43
Vineri după-amiază, un apel la 112 sesiza faptul că o femeie intenționează să se arunce în apele Dunării.
Patrula mixtă polițisti – jandarmi a fost solicitată să intervină în cazul femeii care intenționa să se arunce de pe faleza municipiului.
Apelul de urgență a fost efectuat de soțul femeii, care a apelat la sprijinul forțelor de ordine, neavând altă soluție în acel moment.
Jandarmii au identificat o femeie, in vârstă de 61 ani, care în urma unor neînțelegeri cu soțul, a decis să se arunce în apă. Aceasta a fost identificată într-o zonă nesigură în care nu se aflau balustrade, astfel că au fost purtate discuții cu aceasta pentru a se calma.
Jandarmii au convins-o că cea mai bună soluție este comunicarea în rezolvarea problemelor și au adus femeia într-o zonă sigură, reușind astfel să evite o tragedie. Aceasta a fost condusă la un echipaj medical din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță pentru primirea îngrijirilor de specialitate.
Redactor – Daniel Țăndăreanu / foto – IJJ Tulcea