Lumea musulmană celebreaza intrarea în cele trei luni sfinte

Publicat de , 26 ianuarie 2023, 18:08
În luna ianuarie a acestui an, sunt două mari sărbători înscrise în calendarul anului islamic 1444: Regaib Kandili şi începutul celor trei luni sfinte: Regep, Şaban şi Ramazan din calendarului islamic.
Astfel, începând cu data de 23 ianuarie 2023, musulmanii din lumea întreaga au intrat în cele trei luni sfinte “Recep, Şaban şi Ramazan”. Aceste luni sfinte preced luna Ramazanului (luna postului), luna curăţirii spirituale. Iar în data de 26 ianuarie este celebrată noaptea de “Regaib kandili”, în calendarul religios islamic și are semnificaţia de binefacere şi recompensă, de practică virtuoasă.
Termenul “Regaib” în dicţionar înseamnă donaţie, dar, un dar important şi bogat. “Regaib” este vestitorul “Miraç-ului”, al ascensiunii spirituale, al călătoriei nocturne, al înălţării spere al 7-lea cer, eveniment ce se întâmplă în a 27-noapte a lunii Recep în acest an islamic, pe 17 februarie. “Miraç” în limba arabă, limbă a religiei islamice, are sens de treaptă, de înălţare, de ascesnsiune. “Miraç” este călătoria nocturnă a Profetului Mahomed, înălţarea în ceruri şi primirea lui de către Allah. Miracolul Miracolului a survenit în a 27-a noapte a lunii Recep, înainte cu un an de la fuga-exil, emigrarea de la (hicret) a Profetului de la Mecca la Medina, 16 iulie 622 an ce marchează debutul erei islamice.
În cele trei luni sfinte “Üç Aylar”, trăirea sentimentelor religioase este mai accentuată. Alături de slujbele religioase obligatorii, enoriaşii citesc din cartea sfântă Coran. După noaptea de Miraç urmează noaptea Berat Kandili – noaptea Iertării păcatelor (6 martie a.c.) şi Kadir gecesi – noaptea revelării Coranului (17 aprilie), când Allah îşi revarsă milostivirea şi binecuvîntarea asupra credincioşilor. Tradiţia spune, de asemenea că tot în această noapte dorinţele sunt îndeplinite. Aici, pe aceste meleaguri în nopţile sfinte sunt oficiate slujbe speciale în toate lăcaşurile de cult musulmane.
Tot anul acesta pe 23 martie începe luna Ramazan (luna postului), iar după noaptea revelării Coranului (17 / 18 aprilie), în perioada 21, 22 și 23 aprilie se sărbătoreşte “Ramazan Bayram”.
Redactor: Ghiulşen Ismail Iusuf / Foto: Arhiva personală