CONSTANȚA. Refugiații ucraineni au primit sute de pachete cu fructe, dulciuri și produse de igienă

Publicat de Adrian Băncilă, 1 iunie 2022, 11:37
Centrul de donații de la Pavilionul Expozițional Constanța s-a dovedit neîncăpător pentru numărul mare de refugiați ucraineni. Adulții au venit însoțiți de copii.
Marina și Katerina au venit în România în urmă cu trei luni, împreună cu copiii lor, Maria, în vârstă de 7 ani, Maxim, 1 an, Arina, 4 ani și Timur, 4 luni.
La Pavilionul Expozițional caută pampers, lapte praf și mâncare specială pentru copii.
Astăzi, 1 iunie, voluntarii Crucii Roșii au inimioare pe față.
Au fost pregătite 500 de pachete cu fructe, dulciuri și produse de igienă. 450 au fost distribuite.
Cristina Fodor, director Crucea Roșie, filiala Constanța:
„Cu ocazia zilei de 1 Iunie, ne-am gândit să pregătim o mică surpriză pentru copiii refugiaților care sunt cazați pe raza județului. Am avut un partener de încredere în unul dintre lanțurile de magazine de pe raza localității. Ne-au sponsorizat cu aproximativ 300 de pachete de dulciuri care s-au dovedit a fi insuficiente pentru numărul mare de copii care au venit la noi să ne viziteze da, din fericire, am mai avut o rezervă de aproximativ 200 de pachete care aproape că s-au epuizat. Până la ora 13.00, momentul în care am stabilit să încheiem activitatea noastră, sperăm să mai vină și alți copii. Noi ne pregătisem să organizăm și ceva jocuri cu ei, să colorăm. Însă, spre surprinderea noastră, nu au fost interesați de joaca cu noi, ci doar pentru a primi aceste pachete.(…) Este nevoie în permanență de alimente și de produse de igienă. Alimentele de bază greu perisabile și elemtele de igienă – geluri de duș, șampoane. Deși noi le-am primit în cantități foarte mari în urmă cu apriximativ 10 zile, acum sunt aproape inexistente. Ele se spuizează extraordinar de repede.“