Update! Județul Constanța: Mașină strivită după impactul violent cu un autocar. ISU a activat Planul Roșu! (foto)

Publicat de Cristina Sîmbeteanu, 28 septembrie 2017, 12:44 / actualizat: 28 septembrie 2017, 15:58
Un cumplit accident de circulație a avut loc, astăzi, în jurul prânzului, pe DJ 222 între locaitățile Cuza Vodă și Medgidia, din județul Constanța. Un autocar cu pasageri a intrat într-o coliziune violentă cu un autoturism. Impactul a fost atât de puternic încât mașina a fost strivită, iar autocarul s-a răsturnat în decor.
La fața locului intervin echipaje de la descarcerare, șase ambulanțe, dar și elicopterul SMURD.
Martorii spun că în autoturism s-ar fi aflat trei persoane, însă nu se știe dacpă acestea mai sunt sau nu în viață.
În autocar se aflau aproximativ 10 persoane.
ISU Dobrogea a trimis la locul accidentului și o autospecială SMURD pentru victime multiple.
Polițiștii de la Rutieră investighează modul în care s-a produs teribilul accident.
UPDATE ora 16.57
Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” Constanța a preluat în cursul după- amiezii de joi, șase dintre victimele accidentului rutier. Este vorba despre un pasager din autoturismul implicat în accident, aflat în comă profundă, intubat și cinci dintre pasagerii autobuzului implicat în accident, stabili hemodinamic, cu traumatisme acute închise. Pacientul în stare gravă este supus unei intervenții chirurgicale, iar restul victimelor se află sub
atenta supraveghere a medicilor.
UPDATE ora 16.55
Toți cei trei bărbați care au murit în urma accidentului erau din municipiul Medgidia.
UPDATE ora 15.00
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că începând cu ora 14:50, circulaţia rutieră a fost reluată pe DN22C, pe ambele sensuri de mers.
UPDATE ora 14:10
Trei dintre pacienții de la accident au fost declarați decedați, iar alți aproximativ șapte sunt răniți grav și au fost trimiși cu ambulanța la spital. Un pacient aflat în comă a fost preluat de elicopterul SMURD.
Potrivit ISU Dobrogea, în autoturism se aflau patru pasageri, dintre care numai unul a supraviețuit. În autocar se aflau,se pare, nouă pasageri și șoferul.
La locul accidentului au intervenit trei autospeciale SMURD, 11 ambulanțe SAJ, un echipaj de descarcerare grea, elicopterul SMURD, autospeciala pentru transport victime multiple, o autospecială de stingere cu modul de descarcerare.
Trafic rutier întrerupt
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, la această oră (14:00), circulaţia rutieră este oprită pe DN22C, din cauza unui accident rutier produs în localitatea Medgidia, judeţul Constanţa, în care au fost implicate un autoturism şi un autobuz. În urma evenimentului au rezultat patru persoane încarcerate, pasageri ai autoturismului şi mai multe persoane rănite uşor, pasageri ai autobuzului. În acest moment circulaţia este oprită pe ambele sensuri de mers, pentru efectuarea cercetării locului faptei şi acordării de îngrijiri medicale necesare victimelor.
UPDATE – ora 13:50
Din prima estimare a cadrelor medicale ce intervin la accident, 13 persoane sunt rănite. Trei dintre ele sunt în comă și vor fi transportate la Urgența Spitalului Județean din Constanța.