Unitatea 1 a CNE Cernavodă va fi resincronizată la Sistemul Energetic Național

Publicat de Arantxa Catană, 6 ianuarie 2017, 18:23
Unitatea 1 a CNE Cernavodă va fi resincronizată la Sistemul Energetic Național în această seară.
Decizia de reconectare a fost luată după consultarea cu Dispecerul Energetic Național, pe fondul tendinţei de stabilizare a condiţiilor meteorologice în zona Dobrogea, conform prognozei comunicate de ANM, condiţii care reduc riscul apariţiei unor noi perturbaţii în SEN.
Unitatea 1 a fost deconectată automat de la Sistemul Energetic Național vineri dimineața, din cauza unei perturbații pe o linie de evacuare putere de 400KV în SEN, aparținând operatorului de transport a energiei electrice, datorită condiţiilor atmosferice severe din zona Dobrogei.
Perturbația a produs deconectarea automată a turbogeneratorului Unității 1 de la SEN, reactorul rămânând în funcțiune la un nivel redus de putere, pregătit pentru reconectare în orice moment.
Pe perioada opririi, sistemele centralei au funcționat conform proiectului și nu a existat niciun impact asupra securității nucleare a reactorului, personalului de exploatare, populației și mediului înconjurător.