Procurorii cer arestarea în lipsă a fostului socru al lui Mihail Bălăşescu

Publicat de , 7 septembrie 2015, 19:20
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov solicită instanței arestarea preventivă în lipsă a lui George Adrian Epaminonda Burghel, fostul socru al lui Mihail Bălășescu, acuzat de săvârșirea infracțiunii de omor. Mihail Bălășescu, fost secretar general adjunct al PNL, a fost găsit mort, vineri seară, într-o locuință din Bragadiru, județul Ilfov, iar principalul suspect este fostul său socru, care încă nu a fost prins de polițiști.
Potrivit unui comunicat al Parchetului General, în noaptea de 3 spre 4 septembrie, în timp ce se afla în apartamentul său din orașul Bragadiru, Burghel l-a lovit de mai multe ori pe fostul său ginere, Mihail Bălășescu, cu o vază în cap și l-a sugrumat cu cinci coliere din material plastic, acte de violență ce au condus la decesul acestuia.
Conform concluziilor provizorii medico-legale, moartea lui Bălășescu a fost violentă și a survenit în urma asfixiei mecanice prin strangulare. Parchetul mai arată că victima prezenta și o serie de leziuni traumatice (plăgi contuze epicraniene și la nivelul feței, fractură nazală, hematoame, echimoze, excoriații), produse cu un corp dur.