Început de primăvară cu vreme capricioasă

Publicat de magda.chirana, 9 martie 2015, 13:31 / actualizat: 9 martie 2015, 18:04
Vremea va continua să fie capricioasă în următoarele două săptamâni, cu intervale în care temperaturile maxime vor ajunge chiar şi la 14 grade Celsius, dar şi cu episoade de precipitaţii, fie sub formă ploaie fie mixte, la nivelul întregii ţări, arată prognoza Administraţiei Naţionale de Meteorologie , pentru perioada 9-22 martie.
În Dobrogea, în această saptamână, regimul termic diurn se va situa uşor sub cel normal pentru această perioadă din an, cu maxime de 7-9 grade Celsius.
Temperaturile minime vor avea medii între zero si 3 grade Celsius. În intervalul 16-22 martie valorile termice vor marca o creştere uşoară, astfel încât mediile diurne vor ajunge la 10-11 grade, adică în jurul celor specifice datei din calendar, în timp ce minimele nocturne vor continua sa fie usor pozitive.
Probabilitatea pentru ploi pe spaţii extinse, slabe şi moderate cantitativ, va fi mai mare în perioada 11-15 martie. Totodată, pe parcursul celei de-a doua săptămâni de prognoză, îşi pot face apariţia, doar izolat, ploile slabe sau burniţa.